Новини у світі музики
Помер останній учасник запису кращого джазового альбому усіх часів
Джиммі Кобб, який пішов з життя у віці 91 року, був ударником на сесії Kind of Blue.
Любителі джазу і рокери зі стажем знають, що джазові барабанщики ставляться до ударників рок-груп зверхньо. Якщо дозволити собі перебільшення, то приблизно так само, як футболісти вищої ліги до дворових футболістів – мовляв, талановиті хлопці, але ... Питання, звичайно, спірне. Наприклад, один з кращих рок-ударників усіх часів Джинджер Бейкер прийшов в рок-музику з джазу, а рок-ударник №1 за всіма опитуваннями Джон Бонем був самоуком.
Але так чи інакше, але Джиммі Кобб, про смерть якого повідомило видання Deadline , був до позавчорашнього дня останнім з живих учасником записи легендарного альбому Майлза Девіса Kind of Blue, про який написано сотні статей, а, можливо, і книги. І він, як видно з аматорського відеозапису нижче, і в похилому віці залишався ударником-віртуозом.
Говорити про Kind of Blue, як це зазвичай роблять, з музикознавчої точки зору немає сенсу, оскільки пересічному читачеві навряд чи щось виразне скаже формулювання, що Kind of Blue побудований «на концепції модальності, в якій музичною основою є не зміни гармоній, а звукові поєднання всередині лада, так що базові ходи і імпровізація можуть бути побудовані фактично на одному акорді з невеликими зсувами» і т.д.
Зате всім все зрозуміло, коли говорять, що Kind of Blue у всіх численних рейтингах визнаний кращим (а заодно і самим популярним у продажу) джазовим альбомом всіх часів, і навіть в тих рейтингах, де панують рок-альбоми, займає лідируючі місця. Наприклад, в еталонному рейтингу журналу Rolling Stone, який ми багато разів згадували – 12-е. Так що, хоча джазова кар'єра Джиммі Кобба була довгою (він і з Майлзом Девісом записувався після неодноразово), Kind of Blue залишається в ній, як і для інших музикантів, які брали участь в цьому записі, вершиною.
Цікаво, що, незважаючи на всю новизну музики в ньому, Майлз Девіс на початку сесії звукозапису (альбом записаний в два прийоми), дав її учасникам лише начерки гам і мелодійних ліній, від яких їм потрібно було відштовхуватися під час імпровізацій. Проте, всі композиції на диску, окрім однієї, є записами їх першого виконання.
Залишається додати, що вважається, що Kind of Blue став навіть не просто етапом, а новою точкою розвитку не тільки в джазі (що само собою зрозуміло), а й в рок-музиці і навіть в класичній музиці другої половини 20-го століття.
Аліса Куницина, Lenta.UA
Фото: Twitter