Допомога у пошуку фахової інформації про музичні інструменти та обладнання:

Отримати інформацію від певного члена Асоціації: закритий

Новини від компанії «Ін-Джаз»

Знайомство з укулеле – налаштування та види

 

 Знайомство з укулеле – налаштування та види

 

Сьогодні ми поговоримо про інструмент, стрімко набирає популярність у всьому світі. Укулеле – це мініатюрна чотирьох струнна гавайська гітара. У перекладі з гавайського «укулеле» – стрибаюча блоха. Укулеле поширене на різних тихоокеанських островах, але асоціюється, перш за все, з гавайською музикою.

Цей компактний, легкий, не вимагає підключення інструмент вже став одним з найпопулярніших інструментів серед молоді. Додайте до цього доступну ціну і легкість в освоєнні, і ви отримаєте додатковий стимул для того, щоб навчитися грати на укулеле.

Мініатюрні чотириструнна гітари виникли відносно недавно, але швидко підкорили світ своїм звучанням. Укулеле відмінно звучить при виконанні традиційної гавайської музики, джазу, кантрі, реггі та фолку.

 

 Знайомство з укулеле – налаштування та види

 

Укулеле була винайдена португальцем Мануелем Нуньєсом в 80-ті роки. В основу нового інструменту він поклав Брагін (мініатюрну гітару з острова Мадейра) і кавакіньо (португальську мініатюрну гітару). Укулеле швидко поширилася на островах Тихого океану, а в Європі і Північній Америці стала відома завдяки гастролям тихоокеанських музикантів в Сан-Франциско на початку 20 століття.

 

 Знайомство з укулеле – налаштування та види

 

Як уже зазначалося, укулеле дуже проста в освоєнні. Якщо ви хоч трохи вмієте грати на гітарі, то зможете «подружитися» з укулеле за лічені години.

Типи укулеле

Від розміру інструменту залежить його звучання, тому важливо вибрати найбільш підходящий для вас варіант. Існує чотири типи укулеле:

 • Укулеле-сопрано – найпоширеніший тип. Найменше укулеле, звучання якого і вважається класичним. Укулеле цього типу дешевше інших, тому новачки найчастіше вибирають саме сопрано. Довжина такого укулеле становить в середньому 53 см, кількість ладів – 12-14.
 • Альт-укулеле (або концертне укулеле) – наступний за розміром інструмент після сопрано. Довжина становить близько 58 см, кількість ладів – 15-20. Такий тип укулеле воліють люди з великими руками. Укулеле цього типу також мають більш глибоким звучанням, ніж сопрано-укулеле.
 • Тенор-укулеле, довжина якого становить близько 66 см; кількість ладів – від 15. Його звучання ще глибше, ніж у концертного укулеле, і воно дозволяє витягувати ще більше звуків за рахунок довшого грифа.
 • Баритон-укулеле, довжина якого становить від 76 см, і на грифі якого 19 ладів і більше. Баритон-укулеле налаштовується так само, як і гітара на чотирьох нижніх струнах, що робить ці два інструменти дуже схожими. Через значні розміри інструменти цього типу вже не володіють класичним звучанням укулеле, однак баритон-укулеле підійде вам, якщо вам потрібно по-справжньому глибоке і багате звучання.

 

 Існує чотири типи укулеле

 

Якщо ви тільки починаєте освоювати цей інструмент, то краще починати з сопрано або з концертного укулеле. Якщо у вас велика рука, то вам підійде концертне укулеле. Вона трохи більша сопрано, з великою кількістю ладів. На ній зручніше брати акорди.

Пристрій укулеле

За будовою укулеле трохи відрізняється від гітари або іншого струнного музичного інструменту. Складові частини інструменту:

 • Корпус – дерев`яний, порожнистий, має невеликий отвір під струнами – розетку.
 • Гриф – довгаста дерев`яна «шия» інструменту, верхня і пласка поверхня грифа називається накладкою.
 • Лади – це секції накладки грифа, розділені металевими поріжка. На кожен лад для кожної струни доводиться своя нота.
 • Головка грифа – це частина грива, на якій розташовані кілки.
 • Струни. На укулеле встановлюється найчастіше чотири струни (іноді шість).

 

 Складові частини інструменту

 

Налаштуйте укулеле

Як і на гітарі, настройка укулеле відбувається за допомогою обертання кілків, які регулюють натяг струн. Згодом струни розтягуються, і лад інструменту збивається, тому налаштовувати його варто перед кожним використанням.

 

Якщо ви маєте досвід налаштування гітари, то проблем виникнути не повинно. В іншому випадку краще скористатися тюнером або спробувати налаштувати на слух. Строй укулеле збігається з ладом звичайної гітари на п`ятому ладу, тобто ви можете зіграти на укулеле все, що можете зіграти на звичайній гітарі від п`ятого ладу.

 

 Строй укулеле збігається з ладом звичайної гітари на п`ятому ладу, тобто ви можете зіграти на укулеле все, що можете зіграти на звичайній гітарі від п`ятого ладу

 

Врахуйте, що стандартний лад укулеле відрізняється від стандартного гітарного ладу: нижня відкрита струна не є найнижчою нотою інструменту, як на звичайній гітарі.

 

Найбільш популярним ладом є GCEA (Соль-До-Мі-Ля). Струни укулеле налаштовані таким чином (від нижньої до верхньої):

 • Соль (G);
 • До (C);
 • Мі (E);
 • Ля (A).

 

Особливість даного ладу в тому, що перші струни настроюються як на звичайних гітарах (від найвищого звуку до низького), а четверта струна (сіль) відноситься до тієї ж октави, що і решта три, тобто звучати вона буде вище, ніж друга і третя струни. Такий лад робить гру на укулеле трохи незвичній для гітаристів, але до нього звикнути досить просто.

 

 

Баритон і, іноді, тенор налаштовуються в DGBE (Ре-Соль-Сі-Мі), також як і перші 4 гітарні струни. Як і у випадку з GCEA, струна Ре (D) належить до тієї ж октави, що і решта.

 

 

Деякі музиканти використовують підвищений лад – ADF # B (Ля-Ре-Фа бемоль-Сі), що знаходить застосування саме в гавайській фолк-музиці.

Скорочений гриф укулеле дозволяє без побоювань для струн перебудовувати інструмент в будь-який зручний лад.

 

 Знайомство з укулеле – налаштування та види

 

Правильне положення при грі на укулеле

Неправильне положення інструменту і музиканта під час гри на укулеле може негативно позначитися не тільки на звучанні інструменту, але і на стані зап`ястя і спини. Особливу увагу слід приділити положенню рук, але не варто забувати про правильну позу в поставі.

 

 Правильне положення при грі на укулеле

 

Декілька порад:

 • укулеле завжди утримується в руках однаково, незалежно він положення музиканта;
 • при грі боєм, використовуйте нігті при русі руки вниз і подушечки пальців – при русі вгору;
 • бийте по струнах на рівні корпусу, трохи вище розетки;
 • тримайте поставу.

 

 Знайомство з укулеле – налаштування та види

 

Гра акордами

На укулеле досить нескладно грати акордами, особливо якщо ви маєте досвід гри на гітарі. Основні акорди можна розділити на дві групи: мажорні та мінорні.

Мажорні акорди складаються з трьох або чотирьох одночасно зіграних нот, причому різниця між цими нотами становить в результаті парне число ладів, або ціле число тонів.

Мінорний акорд – це три або більше зіграних одночасно ноти, дві з яких розрізняються на півтора тону (три лада).

 

 Гра акордами

 

Акорди досить прості у вивченні. Щоб руки і пальці звикли до інструменту, частіше вправляйтеся, граючи акорди один за одним в будь-якому порядку, можна також грати гами.

Щоб без проблем грати на укулеле акордами, необхідно розвивати почуття темпу. Для цієї мети відмінно підійде метроном, його звукові сигнали допомагають тримати необхідний темп гри.

 

 

Гра перебором використовуючи три пальці: великого, вказівного і середнього, при цьому великий палець відповідає за гру по нижнім струнам (третьої і четвертої), а вказівний і середній пальці – по верхнім струнам (першої та другої).

Гра боєм може здійснюватися за допомогою вказівного пальця або щіпки. Удари вниз здійснюються нігтем вказівного пальця, вгору – подушечкою пальця. При цьому удари повинні бути спокійними, впевненими і сильними.

Придбавши навички гри боєм і перебором, починайте поєднувати їх при грі. Регулярна практика гри на укулеле допоможе сформувати стійкі навички. Хоча б 30 хвилин занять в день допоможуть вам стати справжнім майстром в цій справі.

Кілька порад щодо освоєння укулеле

 • Слідкуйте за правильним положенням інструменту і тіла.
 • Тримайте ритм, не нехтуйте метрономом.
 • Вивчайте мінорні і мажорні акорди.
 • Розучуйте пісні цілком. Інтернет вам на допомогу.
 • Щодня тренуйтеся.
 • Використовуйте тільки спеціальний повстяний медіатор, звичайний швидко призводить до зношування струн.
 • Використовуйте спеціальний чохол для транспортування інструменту.
 • Навчаючись за самовчителем або за допомогою відео уроків, постарайтеся залучити в якості спостерігача професіонала гри на укулеле, який зможе вказати на помилки в техніці гри.
 • Налаштуйте інструмент перед кожною грою, використовуйте тюнер.
 • Залиште нові струни на ніч сильно перетягнутими, щоб витягнути їх до оптимальної форми.

Як вибрати укулеле

Не секрет, що для кожного новачка, вибрати для себе укулеле або гітару – важке завдання, щоб її вирішити потрібно знати з чого вибирати і в кінцевому підсумку зрозуміти, чого ви хочете!

 

При виборі інструмента в музичному магазині зверніть увагу на наступні моменти:

 • Інструмент вам повинен просто сподобатися.
 • Подивіться уважно, чи немає на ньому тріщин.
 • Попросіть продавця налаштувати інструмент. Якщо інструмент налаштовується вперше, то вам доведеться повторювати процес налаштування кілька разів, так як струни ще не розтягнуті і кілька днів вони будуть виходити з ладу. Слід злегка потягнути за струну перед її налаштуванням. Налаштовувати струну потрібно від низького тону до високого.
 • Слід перевірити всі лади на всіх струнах, щоб вони будували і не «дзвеніли».
 • Струни повинні легко знаходитесь у скрутному становищі (особливо на першому і другому ладах). Відстань між струнами і грифом не повинно бути великим.
 • Всередині нічого не повинно деренчати, коли ви граєте. Всі струни повинні бути однаковими по гучності і ясності.
 • Перевірте, чи рівний гриф.
 • Якщо інструмент йде з вбудованим звукознімачем ( «pickup»), попросіть підключитися до гітарного підсилювача і перевірте, що все працює. Переконайтеся, що батарейка в звукознімачі нова.
 • Обов`язково розгляньте кілька інструментів, перш ніж зробити вибір. Іноді дешевий інструмент який-небудь невідомої фірми вас зможе здивувати.

 

Укулеле – це музичний інструмент, що володіє легким і життєрадісним звучанням. Завдяки компактним розмірам, укулеле легко користуватися, і його може опанувати музикант будь-якого віку. Почніть вчитися грі на укулеле самостійно і одного разу ви зможете стати віртуозом!

 

Інформацію і світлини надала компанія «Ін-Джаз»

 

 

«Ін-Джаз» у соціальних мережах: